Otvorenje izložbe "Posljednji teret - kasnoantički brodolom s Piruza i trgovačke veze s Aquincumom" u Muzeju Aquincum, srijeda 10. lipnja 2026. godine
Muzej Aquincum u Budimpešti domaćin je izložbe "Posljednji teret — kasnoantički brodolom s Piruza i trgovačke veze s Aquincumom". Otvorenje izložbe održano je u srijedu 10. lipnja 2026. godine.
Izložba je rezultat hrvatsko mađarske suradnje i donosi zajednički prikaz nalaza koji svjedoče o trgovačkim vezama između sjevernojadranskih luka i antičkog Aquincuma (današnja Budimpešta).
Hrvatski dio postava predstavlja nalaze petogodišnjih arheoloških istraživanja na hridi Veliki Piruzi u rovinjskom arhipelagu, provedenih pod vodstvom Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru i Bavarskog društva za podvodnu arheologiju (Bayerischen Gesellschaft für Unterwasserarchäologie, BGfU). Predmeti potječu iz kasnoantičkog brodoloma iz 5. stoljeća, vjerojatno natovarenog robom iz Sjeverne Afrike za sjevernojadranske luke, a među nalazima su amfore, keramičko posuđe, elementi brodske konstrukcije te rijedak olovni dubinomjer.
Arheološka istraživanja potvrdila su postojanje opskrbnih lanaca između Sredozemlja i rimske provincije Panonije (Aquincum je bio glavni grad provincije Pannonia Inferior), pri čemu je teret broda bio namijenjen daljnjem kopnenom i riječnom transportu prema sjeveru.
Pozdravne govore uputili su dr. László Csorba, direktor Povijesnog muzeja Budimpešte i dr. sc. Mladen Pešić, ravnatelj Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru. Izložbu je svečano otvorio izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Republike Hrvatske u Mađarskoj dr. sc. Mladen Andrlić. Detalje o nalazima predstavio je voditelj istraživanja u Hrvatskoj dr. sc. Luka Bekić i viši konzervator arheolog – podvodni arheolog Roko Surić.